piątek, 27 kwietnia 2012

Wakacje z psem

Lato coraz bliżej, rozpoczyna się sezon urlopowych wyjazdów. Dla właścicieli psów oznacza to zwykle dylemat - jechać z psem czy szukać dla niego opieki na czas ich nieobecności. Jeśli postanowimy zabrać psa ze sobą, przygotujmy się odpowiednio. Rezerwując nocleg dopytajmy dokładnie o możliwość przyjazdu z psem i ewentualne koszty z tym związane. Szczerze opiszmy wielkość psa, nie nazywajmy owczarka niemieckiego małym pieskiem. Jeśli pies lubi sobie poszczekać można wybrać nocleg w samodzielnym domku letniskowym by w jak najmniejszym stopniu zakłócać spokój innych urlopowiczów. Dokonując rezerwacji poprośmy o miejsce na uboczu, zwykle zwłaszcza poza głównym sezonem jest to w większych ośrodkach do załatwienia. By psiakowi ułatwić przyzwyczajenie się do nowego miejsca pobytu zabierzmy dla niego jadalne gryzaki lub zabawki typu kong. Pakując się na wakacje nie zapomnij o zapasie woreczków na psie odchody, ręcznikach do wycierania psa po spacerze i szczotce do czesania (w przypadku dłuższych wyjazdów). Zachowanie czystości pomoże w promowaniu pozytywnego stosunku do psów i ich właścicieli. 

pies na wakacjach


Koniecznie zabezpiecz psa przeciwko kleszczom za pomocą obroży przeciwkleszczowej lub preparatu zakraplanego na skórę zwierzęcia. Jeśli na co dzień pies nie nosi przy obroży adresówki przypnij ją na czas wyjazdu, w obcym miejscu znacznie trudniej odnaleźć zaginionego psa! 
Planując podróż samochodem wybierz porę poranną lub wieczorną by uniknąć jazdy w pełnym słońcu, koniecznie zaopatrz się w miskę i wodę dla psa. Zwłaszcza w najbardziej popularnych urlopowo terminach lepiej wybrać boczne trasy unikając korków. Nigdy latem nie zostawiaj psa w samochodzie (nawet przy uchylonych szybach) ponieważ pies bardzo szybko może się przegrzać. Pies ma ograniczone możliwości chłodzenia własnego ciała i przez to źle znosi upały. Największe problemy latem mają psy o krótkich pyskach np. mopsy, boksery czy buldogi. Zawsze powinieneś zapewnić psu schronienie w cieniu i miskę z wodą. Nie zakładaj psu metalowych obroży, nagrzewają się do wysokich temperatur i mogą poparzyć krótkowłosego psa. Jeśli pies musi nosić kaganiec wybierz taki który nie przylega bezpośrednio do pyska. Kagańce nylonowe są absolutnie niedopuszczalne latem!!! Sprawdzają się tylko wtedy gdy zakłada się je na bardzo krótko np.podczas wizyty u lekarza. Pies nie powinien nosić takiego kagańca przez dłuższy czas. Nylonowy kaganiec nie pozwala psu swobodnie otworzyć pyska i dyszeć a jest to podstawowy sposób regulowania ciepłoty ciała u psa. Dobór odpowiednich akcesoriów jest niezwykle istotny. Może się nam  również przydać składana nylonowa miska na wodę i/lub karmę, długa linka (by zapewnić psu więcej swobody tam gdzie nie można spuszczać go ze smyczy), nie zapomnijmy też o ulubionych zabawkach naszego pupila. 
Wakacje wcale nie musza oznaczać rozłąki z ukochanym czworonożnym przyjacielem, wystarczy tylko właściwie je zorganizować. Wszystkim właścicielom psów i ich czworonogom życzę udanych wakacji :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz